اطلاعیه سایت آزمون نظام مهندسی در مورد روند اجرا آزمون و اعتراضات

, , ۲ دیدگاه

اطلاعیه سایت آزمون نظام مهندسی:

همانگونه که همه داوطلبان عزیز مطلعند و این موضوع به کرات به اطلاع همگان رسیده است، برگزاری آزمونهای ورود به حرفه تابع شرایطی بوده و روند اجرائی مشخصی دارد به همین منظور در طول مدت ثبت نام تا برگزاری آزمون و اعلام نتایج، مراتب به نحو مقتضی و از طریق دستورالعمل و راهنماهای مربوطه به آگاهی داوطلبان محترم می­رسد و کلیه افرادی که متقاضی شرکت در آزمون باشند بروال سایر آزمونهای تخصصی و حرفه ای  با تبعیت از روند موجود نسبت به ثبت­ نام و شرکت در آزمون اقدام می نمایند و در همه سالهای گذشته نیز به همین روال بوده و البته هر دوره نیز شفاف­تر گردیده است.

اما آنچه حائز اهمیت است اینست که در تمامی موارد تلاش می گردد حقوق شرکت­ کنندگان در آزمونها رعایت شود. آزمون خرداد ماه سال جاری نیز نظیر همه آزمونهای گذشته تابع شرایط فوق بوده و با طی فرآیندهای مربوطه برگزار شده است که برخی موارد مرتبط با آن بشرح زیر به آگاهی میرسد.

صرف نظر از اقدامات اولیه برای برگزاری آزمون و اصلاحات صورت پذیرفته در طول سالهای گذشته، که از نگاه هیچ یک از عزیزان نیز پوشیده نبوده و همگان بر تغییرات مناسب و اصلاحات بنیادین در روند برگزاری اذعان دارند در این آزمون نیز نظیر آزمونهای گذشته ابتدا کمیته های طراحی سوال تشکیل، سپس با اخذ تعدادی سوال از اساتید حرفه و دانشگاه، سوالات واصل شده در کمیته تخصصی مربوطه که از اساتید مجرب که با سوابق ارزنده علمی و حرفه ­ای همان رشته می باشند، طرح و پس از رایزنی و بحث و بررسی فراوان نهایتا با صلاحدید اعضای کمیته های تخصصی، سوالات نهایی برای هر یک از رشته های آزمونی تدوین و جمع بندی می­شود.

پس از برگزاری آزمون چنانچه ایرادی به هر یک از سوالات وارد شود و یا برای اعضای محترم کمیته احراز شود و هر یک از سوالات دارای هر گونه اشکال باشد، نسبت به حذف سوال و درج نمره آن در مجموع نمرات اکتسابی داوطلب اقدام می­شود، چنانچه اعضای کمیته تخصصی ایراد مطرح شده را وارد تشخیص ندهند، لکن مجددا اعتراض به سوالات از هر طریق ممکن مطرح شود موضوع مجددا در کمیته های تخصصی تجدیدنظر مطرح و در خصوص صحت و سقم آنها تصمیم­ گیری می­شود.

درآزمون خرداد ماه گذشته نیز به همین منوال عمل شده و حتی موضوع تجدید­نظر در بررسی اعتراضات واصله در چندین نوبت صورت پذیرفته است. این موضوع در خصوص همه رشته ­ها مصداق داشته و علاوه بر کمیته­ های اصلی طراحی سوالات، کمیته­ های تجدید نظر نیز مجددا موضوع را بررسی کرده ­اند. ذکر این نکته بسیار مهم است که در سایر آزمونهای حرفه ای و سراسری در کشور اعتراض به سوالات قابل استماع نبوده لکن در این آزمونها بدلیل احترام به حقوق عزیزان و ارزیابی عملکرد کمیته های تخصصی علاوه بر پذیرش اعتراضات به تصحیح پاسخنامه، اعتراضات وارده به سوالات نیز دریافت و بررسی شده است.

– بدیهی است در بررسی­ های انجام شده در هر زمانی که مشخص شود سوالی غلط بوده است بدون کمترین تردید نسبت به حذف آن اقدام شده و می­شود و امتیاز آن به داوطلب مربوطه اعطا می شود.

– درهمین مورد باید به حذف برخی از سوالات در تعدادی از رشته ها که گاه این تعداد به ۵ مورد هم بالغ شده است اشاره می­شود، که در هر مورد، در موقع مورد لزوم اصلاحات لازم در تشکیلات کمیته های تخصصی نیز بعمل آمده است و از حقوق داوطلبان دفاع شده است.

– ابطال نتیجه آزمون تعدادی ازداوطلبان در یکی از رشته های آزمونی یکی از استانها به علت تخلفات صورت گرفته از دیگر اقدامات اصلاحی بعمل آمده در این زمینه می­باشد.

– در برخی از آزمونها ملاحظه شده است که دامنه تجدید نظر در بررسی سوالات گسترده ­تر شده و حتی نقطه نظرات تشکل­های حرفه­ای و اساتید خارج از اعضای کمیته­ های تخصصی نیز دریافت و مبنای بررسی ­ها قرار گرفته است که به عنوان نمونه برای رشته های عمران و نقشه برداری در همین دوره چنین اقدامی نیز صورت گرفته است.

– بنابراین ملاحظه می شود حفظ حقوق داوطلبان محترم برای وزارت راه و شهرسازی بسیار مهم بوده و از انجام هیچ کمکی به داوطلبان دریغ نکرده و از انجام هرگونه اقدامات اصلاحی نیز ابائی نداشته بطوری که حتی اگر چندین سوال غلط باشد بدون کمترین تردید نسبت به حذف سوال اقدام می­شود و اصولا وزارتخانه حقی برای خود در این زمینه قائل نبوده و از آنجائیه نحوه پذیرش اخذ حد نصاب بوده و ظرفیت پذیرش مدنظر نمی باشد در واقع فرقی به حال وزارتخانه نداشته است. در این آزمونها نیز به همین طریق عمل شده و نهایت تلاش لازم به عمل آمده تا کمترین حقی از هیچ داوطلبی ضایع نشود.

بنابراین از کلیه عزیزان شرکت­ کننده در آزمونها که احیانا نسبت به برخی از سوالات ابهامی دارند انتظار دارد با اعتماد به خدمتگزاران خود در حوزه آزمونهای ورود به حرفه و اساتید برجسته کشور که همین افراد طراحی سوالات سایر آزمونهای سراسری و علمی و حرفه ای کشور در سازمان سنجش آموزش کشور را نیز به عهده دارند و کتب و تالیفات آنان از منابع اصلی تحصیلات دانشگاهی عزیزان بوده و نهایت سعی و تلاش خود را در انجام صحیح وظایف خویش انجام می دهند، شرایطی را فراهم آورند تا ادامه روند برگزاری آزمونها آنهم در شرایطی که با تلاش فراوان امکان برگزاری دونوبت آزمون در سال فراهم شده است در کمال صحت و سلامت صورت پذیرد.

 

۲ دیدگاه

 1. محمد دلداری سیوکی

  ۰۶/۲۶/۱۳۹۳, ۰۵:۱۸ ق.ظ

  به نام الله پاسدار حرمت خون شهیدان
  من محمد دلداری سیوکی از اعضای نظام مهندسی خراسان رضوی به اطلاع شما اساتید و بزرگان نظام مهندسی و طراحان سوال میرسانم شما بزرگواران سعی و تلاش دارید که به هر نحوی از انحا ضربهای هولناک و خانمان برانداز به این جماعت مهندسان تازه کار وارد اورید اخر بزرگوار چرا سوالات را میپیچانید ؟ چرا سوالات را غلط طراحی میکنید مگر مبحث محاسبات از نظارت جدا نشده است مگر در کتاب بار گذاری راجع به زلزله چقدر توزیع داده اید که دو سوال از بحث محاسبات زلزله در امتحان نظارت خرداد ماه ۹۳ اورده اید من سه مرتبه در امتحان نظارت شرکت کردهام دفعه اول با ۲۹ از ۵۰ و دفعه دوم با ۲۸ از ۵۰و اخرن بار با ۱۷ از ۵۰مردود شده ام که نتیجه سوالات اشباه شما بوده است شما را بخدا به مردم رحم کنید تا خدا هم به شما رحم کند من سی سال سلبقه کاردانی و ۵ سال سابقه مهندسی دارم سال ۸۶ با نمره۹۵از صد نمره در امتحان پایه یک نظارت کاردانی قبول شده ام و اکنون هی به سر جلسه میروم و دو دست از دو پا درازتر برمیگردم ابرو و حیثیت من را پیش دخترم پسرم دامادم زنم پدر و مادرم نوه ام برده اید ترا بخدا کوتاه بیا دیگر بس است ابرو ریزی ۰۹۱۵۴۸۴۹۶۵۳ دلداری

  • icivil

   ۰۶/۲۶/۱۳۹۳, ۰۸:۱۹ ق.ظ

   سلام آقای مهندس
   ما مسئول این اشتباهات و مسائل نیستیم و طراح سوال هم نیستیم فقط اطلاعیه را نقل کردیم شما از طریق شماره های زیر میتوانید با مسئولان آن ارتباط برقرار کنید
   مشخصات و شماره تلفن کارشناسان و مسئولین بخشها بشرح زیر میباشد:

   پاسخگویی به سوالات و ابهامات آزمونهای رشته عمران و ترافیک(آقای مهندس نورمحمدی) ۸۲۲۴۴۱۹۷

   پاسخگویی به سوالات و ابهامات آزمونهای رشته نقشه‌برداری و شهرسازی(خانم ملک‌زاده)۸۲۲۴۴۱۹۵

   پاسخگویی به سوالات و ابهامات آزمونهای رشته‌های تاسیسات برقی و مکانیکی(خانم مهندس شاکری) ۸۲۲۴۴۱۸۸

   پاسخگویی به سوالات و ابهامات آزمونهای معماری(خانم مهندس فرامرزی) ۸۲۲۴۴۱۹۴

   معاون ترویج و آموزش (آقای مهندس نورمحمدی)۸۲۲۴۴۱۹۷

   معاون مدیرکل و مسئول ستاد آزمون(آقای مهندس شیخ‌انصاری) ۸۲۲۴۴۲۰۰

   ارتباط با مدیرکل فقط از طریق ایمیل havaei@mrud.gov.ir

   ارسال اعتراضات و نامه­های الکترونیکی از طریق ایمیل daftar@inbr.ir